Відокремлений структурний підрозділ

Як уникнути небезпек в Інтернеті та на дорозі: інформаційні бесіди зі здобувачами

На минулому тижні проведена серія виховних заходів, присвячених запобіганню випадкам вербування дітей та підлітків спецслужбами рфі дотримання безпеки на дорозі в рамках «Тижня безпеки дорожнього руху», який проходив 12 – 18 травня 2025 р. Зі здобувачами освіти груп ПТ-9, СР-11 та ПР-19 спілкувалися куратори Дмитро Казіміров та Марина Казімірова.

Молоді люди дізналися про ознаки та способи вербування підлітків ворогом через соцмережі, анонімні акаунти, як він маніпулює їхньою свідомістю, штовхаючи на вчинення злочину. На конкретних прикладах розглянули процес вербування, застосування злочинцями фото- та відеоконтенту, згенерованого ШІ з метою залякування та шантажу.

Учасникам зустрічей пояснили, як діяти в таких ситуаціях і до кого звертатися. Головне – не панікувати, припинити спілкування, зафіксувати повідомлення («скріншоти не горять!»), повідомити батькам, до органів Національної поліції чи Служби безпеки України.

Водночас звернули увагу на небезпеку цих «легких заробітків» та пов’язані з ними міфи. Наголошено, що навіть безневинне, на перший погляд, фото може допомогти ворогу, а фсбшніквести для підлітків – це не ігри, а реальні злочини з усіма обтяжуючими наслідками. В результаті – зламане або втрачене життя на самому його старті, не кажучи вже про перспективи навчання та подальшої карєри. Необхідно усвідомити головне: для вербувальників юні та дорослі українці – це одноразовий витратний матеріал.

Далі обговорили засади кримінальної відповідальності за участь у незаконних діях (державну зраду, диверсії, знищення майна тощо). Здобувачам пояснили, що неповнолітні теж притягаються до відповідальності за допомогу ворогу, отримуючи реальні терміни увязнення. Уникнути цього можна, добровільно повідомивши про спроби вербування. А щоб не потрапити  на гачок до ворога – необхідно дотримуватися правил цифрової безпеки, не розголошувати особисті дані, застосувати критичне мислення і фактчекінг (а не бездумно «споживати» інформацію всю підряд), бо в інформаційному просторі теж триває війна.

Подальша мова йшла про правила безпечної поведінки на дорозі. Присутнім нагадали, що правила дорожнього руху поширюються не лише на водіїв транспортних засобів, а на всіх його учасників – пішоходів, велосипедистів, самокатників тощо. Тому ще раз згадали про правила поведінки для пішоходів, велосипедистів при перетинанні проїзної частини, необхідність прибрати при цьому гаджетита навушники до кишені. Звернули увагу на правила руху для велосипедистів, зокрема неповнолітніх. Також обговорили правила поведінки на залізниці при переході колій, наголосивши на заборону інебезпеку для життя підніматися на електроопори та дахи поїздів.

На завершення ще раз підкреслили: особиста безпека – найголовніше! Є сумніви – не мовчіть! Ваша уважність та здоровий глузд при прийнятті рішень  можуть врятувати життя.